Z jakich przyczyn kontrola jamy ustnej jest tak istotna?

Ocena: 0.00/0

Dbanie o siebie nie dotyczy tylko wyglądu zewnętrznego i higieny. Ważne są także regularne wizyty u stomatologa i innych specjalistów. Każdy problem wykryty odpowiednio wcześnie sprawia, że nie występują żadne dolegliwości. Jest to ogromna oszczędność siły, a także oczywiście nerwów i bólu. Jeśli do tej pory chodziłeś do dentysty tylko wtedy, kiedy bolał Cię ząb, zdecydowanie czas to zmienić!

Profilaktyka dentystyczna – przegląd jamy ustnej 

Raz na 6 miesięcy rekomenduje się dokonanie przeglądu jamy ustnej – standardowego oraz najbardziej zasadniczego badania stomatologicznego w celu profilaktyki stanu swojego uzębienia. Większość z nas, niestety nie stosuje się do tego zalecenia, co skutkuje często ciężkimi problemami w leczeniu. Z tej przyczyny tak istotne jest, by pilnować terminów kontroli i nie czekać na sytuację, kiedy z bólu nie jesteśmy w stanie funkcjonować.

Kontrola co pół roku pozwoli na wypatrzenie potencjalnych ubytków, zmian oraz problemów na wczesnym etapie, co umożliwi dentyście na szybką reakcję oraz nie odczujemy naszej diagnozy zarówno w obrębie jamy ustnej, jak i w kieszeni. Gdy będziemy się ociągać, nasze leczenie może nie zakończyć się na jednej bądź dwóch wizytach u dentysty, a co za tym idzie – nasz portfel znacząco na tym ucierpi.

Okresowy przegląd stomatologiczny – jak często je wykonywać? 

Czym jest standardowy przegląd w gabinecie stomatologicznym? Na początku niezbędna jest rozmowa z pacjentem, dentyście potrzebny jest konkretny opis sposobu pielęgnacji zębów, w celu potencjalnej korekty naszych przyzwyczajeń oraz podpowiedzenia, co możemy użytkować, by uniknąć konkretnego problemu. Jest to dobry moment, by wspomnieć dentyście o naszych ewentualnie występujących, nawet okazjonalnie, bólach i dolegliwościach występujących w określonych momentach, np. wrażliwość na zimno.

W następnej kolejności dentysta ocenia nasz stan uzębienia, szkliwa, ogląda stan dziąseł, zwraca uwagę czy nie występują afty, pleśniawki w jamie ustnej, ocenia również stan osadzania się kamienia oraz płytki nazębnej. Kiedy dentysta zaznajomi się już naszymi kłopotami, może określoną zmianę w uzębieniu skierować do leczenia.

Jeśli stan naszej jamy ustnej jest odpowiedni czy też występują tylko drobne wątpliwości co do właściwej pielęgnacji zębów, dentysta pomoże nam dobrać odpowiedni rodzaj pasty, szczoteczki do zębów czy rodzaj nici dentystycznej. W niektórych przypadkach stomatolog może uznać, że odpowiednim jest przekazać nasz problem do innego specjalisty, np. ortodonty czy chirurga zębowego.

Dlaczego warto wykonać zdjęcie rentgenowskie zębów?

W problemowych przypadkach potrzebnym jest wykonanie dokładnego obrazu – zdjęcia rentgenowskiego, by lepiej zobaczyć, jak wygląda układ kostny i jak jest umiejscowiony kłopotliwy ząb, gdyż nie wszystkie zmiany będą wyraziste w zwykłym badaniu na fotelu dentystycznym. Tego typu badanie pozwala na ewentualne zlecenie leczenia kanałowego lub leczenia w kierunku konstruowania protezy zębowej.

W wypadku skierowania nas do ortodonty niezbędne jest wykonanie zdjęcia całego zgryzu (musi być dostrzegalny górny i dolny łuk zębowy, zatoki szczękowe jak również stawy żuchwowo-skroniowe) – jest to tzw. zdjęcie pantomograficzne. Takie zdjęcie jest również konieczne przy przygotowaniu zabiegu ekstrakcji przez chirurga zębowego. Dodatkowo stomatolog może wykonać standardowe usługi takie jak piaskowanie, polerowanie, odkamienianie, fluoryzację bądź wybielanie zębów.

Przeglądy stomatologiczne u dzieci i kobiet w ciąży

Przede wszystkim istotne jest pilnowanie terminów przeglądów jamy ustnej w przypadku dzieci oraz kobiet w ciąży. Jeśli chodzi o dzieci, pierwsza wizyta kontrolna nie powinna odbyć się później, aniżeli do ukończenia drugiego roku życia dziecka. Takie wizyty powinny się powtarzać co 3 miesiące, ze względu na zęby mleczne i możliwość pojawienia się na nich próchnicy już na wczesnym etapie.

Jeśli starasz się o dziecko, warto wybrać się na kontrolę dentystyczną przed ciążą. Eliminacja wszelkich problemów jest wskazana, aby wejść w ten piękny czas, nie martwiąc się o ból zęba. Oczywiście jeśli nie udało Ci się tego zrobić, warto mimo tego pójść na przegląd uzębienia. Z niektórymi zabiegami trzeba będzie poczekać do drugiego trymestru.

Informacje:
Oceń Artykuł:

1Komentarze

lukasz2002

Warto kontrolować stan swojej jamy ustnej i chodzić do dentysty regularnie.

2022-04-21