Pielęgnacja ogrodu w stylu eko

Ocena: 0.00/0

Projektując eko ogród powinniśmy się przede wszystkim zastanowić, jak   możemy  poprzez swoje działania wpłynąć na środowisko oraz poprawę klimatu. Mając już swój przydomowy ogród, możemy go modernizować i wprowadzać zmiany, które  pomogą nam zaoszczędzić wodę opadową, dbać o glebę i powietrze. Należy pamiętać o tym, że nasze decyzje, nawet te na pozór nieistotne, oddziałują na otaczającą nas przyrodę, mikroklimat i komfort przebywania na świeżym powietrzu. Nasze codzienne funkcjonowanie w dużym stopniu wpływa na kondycję środowiska. W obliczu rozwijających się zagrożeń klimatycznych (nawracające susze, powodzie itd.) nasze rozwiązania na własnym podwórku, mogą okazać się pomocne również dla innych.  Mamy do dyspozycji przeróżne ekologiczne sposoby, które pomogą, chociażby zaoszczędzić wodę. 

Zasady oszczędzania wody w ogrodzie

Przy projektowaniu dróg, chodników oraz wszelkich utwardzeń na naszej działce istotnym jest, aby zadbać o odpowiedni współczynnik nawierzchni biologicznie czynnej, by woda opadowa zdołała swobodnie wsiąkać w grunt, zasilając zasoby wód gruntowych oraz bez trudu wyparowywać. Zbyt obszerna powierzchnia utwardzona materiałami nieprzepuszczalnymi sprawi, że stracimy wodę deszczową bezpowrotnie. Twórzmy nawierzchnie żwirowe, z kostki kamiennej, kamienia, drobnego tłucznia. Alternatywą może okazać się również betonowa płyta ażurowa, w której szczeliny przedostaje się woda, wchłaniając się w głąb ziemi.

Kapitalnym rozwiązaniem będzie także gromadzenie wody do zbiorników retencyjnych (specjalne do zakopywania pod ziemią, nie zabierają miejsca w ogrodzie – na ich budowę możemy również otrzymać dopłaty), wszelkich beczek oraz pojemników,  aby służyła nam do podlewania trawnika, roślin dekoracyjnych i hodowli warzywno-owocowych. Ciekawym sposobem na dystrybuowanie wody opadowej są też studnie chłonne, które rozsączają wodę do warstwy gruntu przepuszczalnego.

Umieszczajmy w naszych ogrodach zbiorniki wodne, oczka, strumienie – zadbamy wówczas o mikroklimat wokół naszego domu, równolegle gromadząc wodę opadową, która w ten sposób wróci z powrotem do atmosfery. Równocześnie stworzymy idealne środowisko dla ptaków. Stosując linie kroplujące do nawadniania roślin, zaoszczędzimy wodę, bowiem są one tak skonstruowane, że wydzielają tylko taką ilość wody, jakiej rośliny potrzebują.

Czy warto stosować nawozy ekologiczne w przydomowym ogrodzie? 

Ogromna część gotowych nawozów oraz ogólnie środków ochrony roślin wywoła w przyszłości nieodwracalne straty w naszym ogródku – gleba po pewnym czasie będzie  wyjałowiona, a groźne trucizny z nawozów spłyną do wód gruntowych oraz rzek. Aby względnie ograniczyć wchłanianie chemii, możemy wykorzystywać naturalne, ekologiczne nawozy. W tym celu należy zbudować na działce własny kompostownik, w którym bez większego zaangażowania stworzymy w pełni wartościowe pożywienie dla naszych hodowli. Jeżeli jesteśmy w stanie wygospodarować niewielką powierzchnię na uprawy warzyw lub owoców – uprawiajmy własne zbiory. Karmmy je biologicznym nawozem. Zawsze to trochę swoich warzyw, a więc mniej do kupienia, bez wszechobecnej chemii oraz ulepszaczy.

Jakie rośliny siać w ogrodzie? 

Zawsze znajdzie się wolne miejsce dla kilku roślin miododajnych oraz nektarodajnych – lawendy, wrzosu, maliny, kocimiętki, śnieguliczki białej, winobluszczu lub irgi błyszczącej. Zwabione do nich pszczoły i trzmiele wyprodukują ogromne ilości miodu. Jeśli pozwalają nam na to warunki, zdecydujmy się na łąkę kwietną, która jest siedliskiem gatunków pyłko -, nektaro - oraz miododajnych.

Skuteczne sposoby na zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia powietrza 

Głęboko przemyślmy, czy rzeczywiście potrzebujemy w stałym użytku kosiarek, przede wszystkim tych spalinowych, niosących potężne ilości zanieczyszczeń do powietrza. Jeżeli naprawdę nie wystarczą nam narzędzia ręczne, wybierajmy odpowiedzialnie – może da się nabyć kosiarkę spalinową  emitującą mniej zanieczyszczeń? Na rynku są również dostępne kosiarki wykorzystujące energię słoneczną do napędu. Nie spalajmy śmieci w ogrodzie, ponieważ wypuszczamy zanieczyszczenia, które potem sami wdychamy. Segregujmy odpady, niektóre z nich np. łupinki po owocach, fusy po herbacie czy skorupki po jajach, mogą być doskonałym źródłem kompostu. Bądźmy odpowiedzialni, szanujmy siebie nawzajem i nasze środowisko, w którym razem żyjemy. Matka Ziemia nam za to podziękuje. 

Informacje:
Oceń Artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy