Naturalne i ekologiczne nawozy do roślin

Ocena: 0.00/0

Nawozy sztuczne produkowane przez różne firmy obiecują nam niesamowite efekty, które mają zadziałać na rośliny w nieznany nam dotąd sposób. Producenci chcąc ułatwić nam życie oferują nawozy do każdego rodzaju roślin, które są dostępne niemal wszędzie. Daje to nam szansę zakupu takiego nawozu w każdym supermarkecie czy sklepie ogrodniczym. Jednak z drugiej strony, biorąc pod uwagę obecne trendy ekologiczne, wskazane jest zastanowić się, czy moglibyśmy spróbować wykonać nawóz własnymi siłami. Przygotowanie takiego preparatu z całą pewnością będzie wymagało od nas sporo poświęcenia. Czy przyniesie dodatkowo konkretne korzyści? Nawożenie roślin jest niezbędne, bowiem bez tego zabiegu dużo plonów po prostu by nie wzeszło, a rośliny ozdobne nie byłyby tak zdumiewające.

Rodzaje nawozów ekologicznych 

Wyróżniamy parę fundamentalnych rodzajów nawozów organicznych, a wśród nich są:

  • Kompost – jeżeli stworzyliśmy na działce kompostownik, właściwie większość pracy jest już za nami. Posłużą nam tutaj różnorodne resztki organiczne, jakie wyrzucamy do specjalnej skrzyni. Składujemy tutaj wszelakie skórki po owocach, szczątki warzyw, obierki, skorupy jajek, chwasty oraz pozostałości po pielęgnowaniu grządek. Po kilku tygodniach zbierania wzruszamy szpadlem wierzchnią warstwę, aby pomieszać materiał.
  • Obornik – pochodzi od odchodów zwierząt, jest bardzo dobrym i cennym nawozem. Zwykle rozprowadza się go po powierzchni gruntu oraz przekopuje, aby wniknął w glebę.
  • Popiół – produkt otrzymywany po spaleniu drewna. Znakomity pod uprawy.
  • Gnojówka roślinna – powstaje w wyniku fermentacji roślin, zazwyczaj stosuje się do jej produkcji pokrzywę. Pokrzywę wkładamy do beczki i zalewamy wodą w stosunku 10/1 – 10 l wody na 1 kg pokrzywy. Po paru tygodniach możemy podlewać rośliny tym nawozem.
  • Kora – iglasta sosnowa, o różnym stopniu rozdrobnienia.
  • Torf – rozróżniamy torf kwaśny dla roślin o pH < 4.5 oraz torf odkwaszony dla pozostałych.
  • Słoma – świetny materiał do nawożenia i ściółkowania.

Zalety wykorzystywania nawozów organicznych

Dzięki stosowaniu nawozów zaopatrujemy podłoże w kluczowe składniki pokarmowe oraz wartościową próchnicę. Cenne elementy wnikają w podłoże w dużo wolniejszym tempie niż gotowe nawozy, dłużej rozpuszczają się w glebie, dzięki czemu rośliny nie są narażone na szkodliwe substancje. Są w pełni przyjazne dla naszego środowiska, pochodzą przecież z naturalnych źródeł. Kategorycznie więcej nawozów naturalnych przeznacza się pod uprawy warzyw i owoców, które są bardziej odporne na nawet mocny kompost lub obornik. Inaczej to wygląda w wypadku roślin ozdobnych, jakie z kolei mogą ucierpieć przy przenawożeniu, więc nie jest to w ogóle takie proste, potrzeba dużo obserwacji i wyczucia, ażeby poznać zapotrzebowanie określonych roślin. Nawozy ekologiczne poprawiają całą strukturę gleby, zawierają ogrom cennych mikroelementów, których nie wynajdziemy w nawozach sztucznych.

Zasady użytkowania nawozów tego typu 

Jak nadmieniono wyżej, nawożenie roślin drogą naturalną nie jest wcale tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Każda roślina ma inne zapotrzebowanie na stanowisko, na jakim dojrzewa oraz pobiera inną ilość składników pokarmowych z podłoża. To my więc musimy przypilnować, żeby każda otrzymała tyle pokarmu, ile wymaga, ponieważ nadmiar nawozu może przyczynić się do obumierania rośliny. Wiąże się to z nadmiarem azotu, jaki sprawia, że roślina obfituje we wzrost części zielonych, a niekoniecznie w plony. Najczęściej popełniane błędy w nawożeniu roślin to głównie zbyt późne stosowanie nawozu, kiedy rośliny mają zbyt mało czasu do rozwoju przed zimnymi dniami. Warto pamiętać także, że nawóz należy rozkładać równomiernie. Dzięki temu nie ma możliwości, że roślina zostanie przygnieciona. Oprócz tego zbyt duża ilość nawozu może sprawić, że będzie miała ona ograniczony dostęp do składników odżywczych.

Informacje:
Oceń Artykuł:
Następny Artykuł

1Komentarze

agnieszka1953

W 100% jestem za byciem EKO i tego się trzymam, dlatego i nawozy wybieram naturalne.

2022-04-19